Depresja – czyli o tym kiedy wystarczy „wziąć się w garść”, a kiedy należy odwiedzić specjalistę.
Każdy z nas miewa czasami okres kiedy nie czuje się w pełni sił, pojawia się obniżony nastrój, brak motywacji oraz wiary w siebie i własne możliwości. W takich chwilach człowiek najchętniej nie robiłby nic, zamknąłby się w domu i schowałby się przed światem. Przynajmniej na jakiś czas…
Czy wtedy można już mówić: „Mam depresję”? Odpowiedź brzmi: „To zależy…”
Kiedy zły humor, nawet kilkudniowy, mija po obejrzeniu dobrego filmu, bądź po rozmowie z bliską osobą wtedy najprawdopodobniej nie mamy do czynienia z głębszym zaburzeniem. Pomimo tego, iż głęboki smutek uznawany jest za objaw, który najbardziej kojarzy się z depresją, nie może być on traktowany jako czynnik wystarczający aby ją stwierdzić.
Po czym więc poznamy, że to już depresja?
Według obowiązującej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 muszą wystąpić minimum 2 objawy z wymienionych poniżej objawów podstawowych oraz co najmniej jeden z objawów dodatkowych.
Do objawów podstawowych depresji należą utrzymujący się (minimum 2 tyg.) obniżony nastrój, nie podlegający wpływowi wydarzeń zewnętrznych, utrata zainteresowań czy zdolności odczuwania radości. Może również wystąpić wzmożona męczliwość, spadek energii oraz zmniejszenie aktywności.
- osłabienia koncentracji i uwagi,
- niskiej samooceny i małej wiary w siebie,
- poczucia winy i małej wartości,
- pesymistycznego widzenia przyszłości,
- zaburzeń rytmu okołodobowego (wybudzanie się ze snu, trudności w zasypianiu),
- zmniejszonego apetytu.
Co zrobić kiedy widzę w swoim zachowaniu niektóre z objawów depresji?
Rzadko zdarza się tak, że osoba u której można byłoby rozpoznać depresję zgłasza się po pomoc na początku choroby. Najczęściej osoby te szukają pomocy w momencie kiedy chroba nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie.
- zaczynamy zauważać, że nasze myśli w większości krążą wokół negatywnych tematów,
- przestajemy mieć ochotę na wykonywanie aktywności, które wcześniej bez problemu wykonywaliśmy, bądź które wcześniej sprawiały nam przyjemność,
- kiedy odczuwamy smutek przez większość dnia.
Leki czy psychoterapia?
Według brytyjskiej organizacji NICE – National Institute for Health and Care Excellence, która publikuje aktualne standardy leczenia poszczególnych chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych w oparciu o wyniki aktualnych badań prowadzonych na całym świecie, leczenie farmakologiczne depresji nie zawsze jest konieczne.
- Osobom cierpiącym na depresję o nasileniu od lekkiego po umiarkowane NICE zaleca udział w indywidualnej, grupowej lub komputerowej terapii poznawczo-behawioralnej, w zorganizowanych programach zwiększających aktywność fizyczną lub w grupie wsparcia. Ich leczenie można wesprzeć lekami antydepresyjnymi, lecz nie jest to konieczne!
- Osoby, których nasilenie depresji jest silne powinny poddać się leczeniu farmakologicznemu w połączeniu z intensywną terapią poznawczo-behawioralną lub interpersonalną.
- Jeżeli umiarkowanie nasilonej depresji towarzyszy chroniczna choroba somatyczna, rekomendowany jest udział w psychoterapii poznawczo-behawioralnej (indywidualnej lub grupowej). Gdy nasilenie depresji jest poważne, oprócz terapii poznawczo-behawioralnej konieczne będzie włączenie leków antydepresyjnych.
- Depresja nie ustąpi samoczynnie, wręcz przeciwnie będzie się tylko pogłębiać.
- Wiele osób chorych na depresję, mimo nawet znacznego nasilenia objawów stara się wywiązywać ze swoich obowiązków zawodowych i domowych kosztem pogarszania się stanu zdrowia.
- Wielu chorych nie trafia w ogóle do specjalisty psychologa bądź psychiatry, bywają ]oni natomiast częstymi pacjentami u lekarza rodzinnego, skarżąc się na różnorodne dolegliwości somatyczne wynikające właśnie z nierozpoznanej depresji.
- Według WHO depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie i boryka się z nim około 10% populacji. Myśli samobójcze występują u 60-80% osób z depresją. Próby samobójcze podejmuje 60%, a w przypadku 15% próba kończy się powodzeniem!
- Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Ludzie chorują na depresję również niezależnie od płci, wykształcenia czy pozycji społecznej.
Według badań bardzo dobre wyniki w zapobieganiu depresji oraz jej nawrotom po wystąpieniu pierwszego epizodu daje praktykowanie uważności. Starajmy się więc być uważni na siebie, swoje emocje, swoje myśli i działajmy odpowiednio wcześnie.
Mamy jedno życie, przeżyjmy je więc jak najpełniej…
Zapraszam do kontaktu Anna Grzelak:
- 660 463 104
- kontakt@twojaprzestrzeń.com.pl